Napjainkban felkapott téma az illegális áram vételezés, weboldalamon is már több cikk született a témában. Ezen cikk sorozatot követve újabb gondolatokat osztanék meg a témában, mellyel mindennapi munkáim során találkozok.

A villamos fogyasztásmérőket a gyártókra vonatkozó jogszabályok és műszaki előírások alapján gyártják le. Meg kell felelniük a kereskedelmi forgalomba hozatali feltételeknek is. A gyártótól OMH záró pecséttel vannak, ellátva kerülnek ki.

A belső szerkezetéhez csak ezek megbontásával lehet csak hozzá férni, ami utólag ellenőrizhetővé válik.

A gyártó általában +/- 2%-os hiba százalékkal (villamos energia törvénnyel összhangban) hozza forgalomba ezeket. Ami azt jelenti, hogy a valós értéktől ennyivel térhet el mindkét irányban. Ekkora mérési hibánál még senki sem reklamálhat. Az áramszolgáltató ezeket az órákat vásárolja, ami közvetlen beszerzéseket jelent. Az áramszolgáltató ezeket a mérőket szereli fel a fogyasztókhoz. A mérőhelyek kialakításának az egységesnek mondott feltételek mellett, szigorú előírásai vannak a regisztrált villanyszerelő felé. Mivel mérőhelyek kialakítását a regisztrált villanyszerelők végezhetik csak.

A mérőhelyekbe viszont a fogyasztásmérőt és tartozékait csak az áramszolgáltató által megbízott emberek szerelhetik be.

A bekötések után a mérőhelyen elhelyezik több ponton a záró pecséteket. A záró pecsétek sorszámmal vannak ellátva, mely bekerül a központi nyilvántartásba. Ezek után az illetéktelen megbontás ellenőrizhetővé válik. Eddig tart a hagyományosan a külső zárása a méretlen oldalnak. A gyakorlatban előfordul a fogyasztó esetében, hogy úgy véli, többet mér az óra valós értéknél. Ennek ellenőrzésére léteznek egyszerűsített ellenőrzési módok.

Be lehet vonni villanyszerelőt, hogy megvizsgálja nem-e a belső mért hálózatnál van a probléma. (Ami azért időnként elő is fordul.) Ez lehet például akár szigetelés leromlásból adódóan is, ami többlet fogyasztást is generálhat. Ez nem lehet az áramszolgáltató hibája, mivel a fogyasztó kötelezettsége a mért hálózatának ellenőrzése és karbantartása. A gyakorlatba sokszor lehet, találkozni olyan megjegyzéssel a fogyasztok részéről miszerint úgy gondolják, hogy a lakás villamos hálózatának az ellenőrzése az áramszolgáltató feladata. Ez nagyon téves gondolat.

Ha a mért oldalon minden rendben van, és minden jel a mérő órára terelődik, akkor kell fordulni az áramszolgáltatóhoz. Az áramszolgáltató bizonyos összeg befizetése mellett elvégzi az óra ellenőrzést. Ez az ellenőrzés helyszíni szemrevételezést és műszeres vizsgálatot jelent.

Mit érdemes a fogyasztónak az áramszolgáltató kiérkezése előtt csinálni saját érdekében?

Nagyon jó minőségű fényképfelvételeket kell készíteni a mérő minden oldaláról, melyeket a számítógépre fel kell tölteni. A számítógépen olyan részek láthatóvá válnak, amit esetleg előtte nem láttunk. Nem célszerű letörölni a port az óráról, mert az karcolást is okozhat. Amit ellenünk fel is tudnak használni. A kiérkező szerelőket soha ne hagyjuk, egyedül figyeljük a kezüket mindig. Sajnos ilyen világot élünk ma már! Ha nem találnak semmi problémát, akkor elhelyezik a visszaszerelések után a záró pecséteket (plombákat). A sértetlen plombákra kell oda figyelnünk és az olvasható sorszámokra.

Ha viszont a szolgáltató a mérő órát hibásnak találja, akkor le fogja szerelni. Melyet a szolgáltató embere is lefényképez, ha valami gyanús jelet talál rajta, ez általában a karcolás, amely részükről bekerül a bizonyítások közé. A fogyasztónak is célszerű lefényképezni, amit a szolgáltató jelzett neki. A mérőórát bedobozolják és sorszámozott záró pecséttel zárnak le. A bedobozolt mérőt a szolgáltató elszállítja bevizsgálásra. A leszerelt órák helyére új mérőt szerelnek fel. Ezek után felveszik a több oldalas tényfeltáró jegyzőkönyvet, melyet a fogyasztóval is aláíratnak.

A fogyasztónak természetesen joga van a jegyzőkönyvben észrevételt tenni, ha valamivel nem ért egyet.

Ennek a jegyzőkönyvnek fontos szerepe lehet a későbbiekben. A beszállított mérőt a szolgáltató által megbízott igazságügyi szakértő bevizsgálja melyről jegyzőkönyvet állit ki. Erre a vizsgálatra meghívják a fogyasztót is és előtte kerül felbontásra a doboz. A dobozon lévő záró pecsét sértetlensége fogja bizonyítani, hogy időközben nem történt beavatkozás a mérőnél sem belsőleg, sem külsőleg. Ez a jegyzőkönyv egy egységes forma szerint készült műszaki adatokat és véleményt tartalmaz. Szinte már sorozatban készülnek ezek a jegyzőkönyvek. Ha az igazságügyi szakértő rendben találja a mérőt, akkor egyszerűen és kedvezően zárul le az ügy a fogyasztó részére. Ehhez viszont külső sérüléseknek nem szabad lennie, továbbá a fék mágnesnek sem szabad sérültnek lennie. Ha viszont a szakértő fék mágnes sérülést mutat ki, vagy más jellegű külső beavatkozásra utaló jeleket talál problémája lesz a fogyasztónak ebből.

A szolgáltató ezután hivatkozva a szakértői és ténymegállapító jegyzőkönyvekre elkészíti a fogyasztó felé a kötbér számlát. Továbbá hivatkozni fog az általános szerződési feltételekre, üzletszabályzatra. A kötbér mértéke például a méretlen oldali 32 A kismegszakító esetén a következő ,32A x 15 000.- = 480 000.- Ft erre rakodnak rá az egyéb összegek még.

Ez után látható nagyon meggondolandó az mágnessel való befolyásolása, ehhez elég már néhány perc is, ami visszafordíthatatlan. Vagyis innentől kezdve már csak többet fog mérni az óra a valósnál. A számla kiküldése után a fogyasztó vagy befizeti a szolgáltató által kiszámlázott összeget, vagy elkezdődik a két fél között az egyezkedés. Amennyiben a fogyasztó nem fogadja el az összeg kiszámlázását, mivel nem ismeri el a mérő óra külső mágnessel történő befolyásolását a szolgáltató minden esetben perre viszi az ügyet. Ezzel egy hosszú folyamat indul el a szolgáltató lesz a felperes,a fogyasztó pedig az alperes.

 

Vissza a megtörtént esetekhez

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek