Miért is van szükség a villámvédelmi berendezések felülvizsgálatára? Először is azért mert az OTSZ mint rendelet előírja. Másodsorban mert az emberi élet védelme és gazdasági károk csökkentése érdekében a közvetlen villámcsapás és másodlagos hatásai ellen védekezünk a villámvédelmi berendezések létesítésével. És ezen létesítmények megfelelő műszaki állapotát ellenőrizzük a villámvédelmi berendezés felülvizsgálata során. A felülvizsgálat során feltárt hibák kijavítása után ismét megfelelő műszaki állapotú lesz a villámvédelmi berendezés.

A villámvédelmi berendezés felülvizsgálatát az OTSZ határozza meg a tűzvédelmi osztályba sorolás figyelembevételével.

Először létesítés után a használatbavételi eljárás előtt esedékes a villámvédelmi felülvizsgálat.

Tehát ha elkészült a villámhárító berendezés és a villámvédelmi védőeszközök kiépítése, utána mindenképpen készülnie kell egy minősítő iratnak. A tűzvédelmi osztályba sorolás szerint van meghatározva a időszakos felülvizsgálat gyakorisága a villámvédelmi berendezéseknél. Továbbá nagyobb átalakítások után is szükséges elvégezni a villámvédelmi berendezés felülvizsgálatát.

Ilyen átalakítás lehet például az épület külső homlokzatának hőszigeteléssel való borítása is, mely a villámvédelmi besorolást is módosítja.

Vagy a lapos tetőre tetőszerkezetet vagy emeletet építenek ami szintén módosítja besorolást. Ezen kívül nagyon sok tényező befolyásolhatja még, hogy milyen esetekben kell új villámvédelmi felülvizsgálatot elvégezni. A korábbi OTSZ előírások a villámvédelem vonatkozásában az MSZ 274 szabvány sorozatban foglaltakat vette figyelembe. Számunkra valószínű egyértelműbb megfogalmazásokat tartalmazott.

Így a felülvizsgálat gyakorisága a létesítés után:

  • "A" , "B" tűzveszélyességi osztály esetén 3 évente 
  • "C" tűzveszélyességi osztály esetén 6 évente 
  • "D","E" tűzveszélyességi osztály esetén 9 évente

volt előírva, így feltehetően a régi létesítés esetén az MSZ 274 szabvány alkalmazása lesz indokolt.

Nagy mértékben jelent változást az MSZ EN 62305 szabvány előírásai az MSZ 274 szabványhoz képest. Itt új fogalmak és előírásokkal kell megismerkednünk. A felülvizsgálat gyakorisága a létesítés utáni  a villámvédelmi védelmi szintekhez van meghatározva.

Létezik szemrevételezéses vizsgálat. Melynek gyakorisága:

  • I és II védelmi szint esetén 1 évente 
  • III és IV védelmi szint esetén 2 évente

A szabvány előírja a teljes villámvédelmi felülvizsgálatot is, melynek gyakorisága:

  • I és II védelmi szint esetén 2 évente
  • III és IV védelmi szint esetén 4 évente.

Ezentúl a szabvány bevezeti a kiemelt fontosságú részek teljes felülvizsgálatát is, melynek értelmében I-től IV védelmi szintig 1 év a gyakoriság időpontja.

Az OTSZ módosítás tervezete a villámvédelemmel  a  425- 477§-ig foglalkozik. Ebben viszont a felülvizsgálat gyakorisága "A","B" tűzveszélyességi osztály esetén valamint R5 (MSZ 274 szerinti) kiemelt csoport esetén 3 évente, és "C","D" és "E" tűzveszélyességi osztály esetén 6 évente írja elő a villámvédelmi berendezések időszakos felülvizsgálatát. Ezeket az ellentmondásokat remélem a jogszabály vagy szabvány módosítás egyértelműen fogja feloldani.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

Vissza a villanyszerelő magazinba

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek