Sok gondot okoz, ha megszűnik a melegvíz szolgáltatás a lakásban. Nem szeretünk hideg vízben fürödni, de még mosogatni sem. Na és mikor romlik el a bojler legtöbbször? Ünnepnapon, hétvégén és késő este, ezért a lehetőségekhez képest igyekezzünk a villamos hálózatunk és bojlerünk karbantartásáról gondoskodni, mert ezáltal az üzemzavarok számát csökkenteni tudjuk. Ilyen karbantartás a bojlerek időnkénti vízkötelenítése.

Az üzemeltetés során a bojlerben vízkő rakodik le.

Ez a vízkő a fűtőbetét körül rakodik le, ami azt jelenti, hogy a fűtőbetét először a vízkövet melegíti fel. Ezzel romlik a bojler hatásfoka és több villany áramot fog felhasználni ami anyagilag több terhet jelent számunkra. Ha a  lerakodott vízkő mennyisége sok, ekkor szokott a bojler hőkorlátozó kapcsolója lekapcsolni. Ennek a visszakapcsolásával és a hőfok kisebbre állításával még egy ideig működni fog a bojler, de feltétlenül el kell végezni a bojler vízkötelenítést, mert ezáltal javulni fog a bojler hatásfoka. A vízkötelenítéskor ki kell cserélni minden alkalommal a tömítést és időnként az aktív anódot.

Az aktív anódnak fontos szerepe van az elektrokorrózió védelemben. Nem alakul ki így lyuk korrózió és a vízkő nem a belső henger falára rakodik le, hanem alulra. A villamos szerkezetek és vezetékek is meghibásodhatnak. Gyakran égnek el a vezetékek, ezért javításáról gondoskodni kell. Az odamenő villamos hálózat kötéseit időnként ellenőrizni kell, ha kívülről erős korrózió látszik. Ez sok esetben a bojler kilyukadásának az előjele, ezt már nem lehet javítani. A bejövő hideg vízről nyomás csökkentőn és kombinált szelepen keresztül jut a víz a bojlerba. A nyomás csökkentőnél is előfordul vízkő lerakodás, ezt nem lehet javítani csak cserélni. Ugyanez a helyzet a kombinált szelepnél is.

Azon Hajdú bojlereknél ahol a meleg vízcső műanyagból van kialakítva, ott gyakran előfordul, hogy a műanyagcső cső széttöredezik. Ekkor a jelenség a következő: fűt a bojler, csak a melegvíz előbb fogy el. Ennek a javításához árulnak csövet, melyet a régi eltávolítása után be lehet helyezni a bojlerba. Nagyon fontos, hogy a vízkötelenítéskor vizsgáljuk meg az aktív anód mennyiségét. Általában ki lehet jelenteni, hogy egy aktív anód két tisztítási ciklust bír ki. Előfordulhat, hogy a fűtőbetét hibásodik meg, a betét szétnyílik ekkor ha megcseréljük a betétnél a (megcseréljük a két vezetéket) polaritást. Természetesen ez nem szakszerű, de így még egy darabig működni fog, bár ha fi relé van beépítve, akkor már nem lehet kijátszani. Időnként a csavaros villamos kötéseket után kell húzni, hogy ne melegedjenek. Ez a villamos hálózat más részeinél is ajánlott bizonyos időközönként. A vezeték kötések utánhúzását az elosztó szekrényben is el kell végezni.

Nagyon sokféle típus létezik ma már, de a javításuk hasonló.

A villany bojlerek javítása villanyszerelői feladatok közé tartozik. Nagyon sok helyen éjszakai vezérelt árammal üzemeltetik a bojlereket, a javításkor a villanyszerelő nem csak a bojler elektromos részét tudja leellenőrizni, hanem a teljes hálózatát. Ezt más szakmával rendelkezők nem tudják elvégezni. Itt is érvényes, hogy a rendszeres karbantartással nem érhet olyan kellemetlen gyakori meglepetés, hogy meleg víz nélkül maradunk.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

Vissza a villanyszerelő magazinba

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek