A lakásokban a leggyakrabban az elosztó tábláknál keletkeznek hibák, üzemzavarok. A csavaros kötések lazulása okozhat akár villamos tűzet is, vagy három fázis esetén veszélyes mértékű feszültség emelkedést is. Ha nem tartózkodunk otthon akár az egész ház is leéghet, mire észrevesszük a hibajelenséget. A másik általam említett villamos hálózati hiba lehetőségnél (veszélyes mértékű feszültség emelkedés) a villamos hálózatra csatlakoztatott készülékeink láthatják kárát. Egy ilyen hiba jelenségnél is sok százezer forintos kár is keletkezhet.

 Ezért nagyon lényeges az elosztó berendezés legalább évi karbantartása, mert ezzel csökkenteni lehet az üzemzavarok kialakulását.

A laza kötéseknél megnövekszik az átmeneti ellenállás értéke, ami fogyasztás növekedésben is szerepet játszik.

A régi lakásoknál előfordulnak még olvadó betétes elosztó táblák. Itt mindig tartani kell otthon olvadó betéteket. Ami sok esetben nem megfelelő értékű, túlbiztosítások a jellemzőek. Ami azt jelenti, hogy a fogyasztásmérőnél lévő kismegszakító előbb old le, mint az olvadó betét. Mennyivel egyszerűbb egy laikusnak a kismegszakítót felkapcsolni, mint egy olvadó betétet cserélni. Találkozni lehet a guman tálára szerelt kismegszakítókkal, jó esetben nulla bontóval. A régi elosztók nem áttekinthetőek sok esetben a nulla vezetők és a védő vezetők a tábla mögött nem látható (tábla által takartan helyezkedik el) részen sodrottan vannak össze kötve és szigetelve. A réz és alumínium vezetők sodrottan vannak összekötve, ami növeli a hiba keletkezési esélyeit.

Találkoztam olyan esettel is, amikor nem volt felszerelve elosztó tábla sem. Ez nem jó, mert az elmenő áramkörök nincsenek biztosítva. Az adott vezetéket csak meghatározott áramerősségig lehet terhelni. Ha ennél nagyobb értékű kismegszakítóval biztosítjuk a vezetéket akár villamos tűz is keletkezhet. Ezeket a régi elavult, elhasználódott házi elosztó táblákat célszerű lecserélni.

Mit is nyerünk a házi elosztó tábla cseréjénél? Avagy miért ajánlja ennyi villanyszerelő mester ezeknek a cseréjét?

Mert ez által nagyobb üzembiztonság és nagyobb áttekinthetőség lesz az elosztó táblánál. A fentebb említett veszélyes, elhasználódott kötések feltárhatóak, kijavíthatóak lesznek. Természetesen ne gondoljuk, hogy az elosztó tábla cseréjénél a villanyszerelő az egész ház, lakás villamos hálózatát átvizsgálta. Hiszen ő is csak az általa megtekintett hálózat részről tud véleményt mondani és az ott található esetleges hibákat kijavítani. Lehetnek veszélyes melegedő kötések a kötődobozokban is.

De mivel ez a cikk a elosztó táblák cseréjének témájáról szól, így nézzük, hogy a lakás elosztó táblájának a cseréjét a kezdő villanyszerelők mire is figyeljenek.

Az egy fázisú elosztó táblák cseréje egyszerűbb, mint a háromfázisú elosztó táblák cseréje. Mielőtt hozzá kezdünk a tábla szétszedéséhez, minden vezetéket jelöljünk meg. Erre alkalmas a szigetelő szalag, melyre alkoholos filccel jelölhetjük meg az egyes áramköröket. A fázis vezetőket több fázis esetén különböző színű szigetelő szalaggal jelölhetünk meg. Ajánlatos a fázis azonosságra is ügyelni, mert forgó gép esetén nem lesz azonos a forgási irány három fázis esetében. A terhelés szempontjából is ügyelni kell az eredeti állapot megőrzésére.

Az is előfordulhat, hogy előzőleg egy kismegszakítóba több vezeték volt bekötve. Ezeket szét lehet választani több kismegszakítóra, megtartva az eredeti fázisra sorrendet. A nulla vezető ugyan ilyen szétválasztása és jelölése is nagyon lényeges. Ezt a módszert kell követni a védővezető esetében is. Szétválasztáskor meg kell győződni a földelő szondától jövő vezetéknél a földelési ellenállás értékéről.

A földelési ellenállás értéke akkor megfelelő, ha nem nagyobb 10 ohmnál a földelési ellenállás értéke.

Meg kell vizsgálni az elmenő oldalon a nulla vezetők és a védő vezetők nehogy fel legyenek cserélve, illetve ne legyenek egymással összekötve. A rejtett nullázás esetét kerülni kell.  Az elosztó táblában be kell építeni egy nulla vezető sínt és egy védővezető sínt. Egy csavar alá csak egy vezetéket csatlakoztassunk. A kismegszakítóknál az összekötésre használjunk fésűs sínt, mert ez stabil kötést fog biztosítani. Javasolt a mérőórától kijövő mért fővezetékre telepíteni egy áramvédő kapcsolót, melynek érzékenysége 30 mA legyen. Ez ugyan nincs leírva kötelezően, de higgyük el így vannak a lakás használói legnagyobb biztonságban.

A munka folyamata a régi elosztótábla vezetékeinek szétbontásával és jelölésével kezdődik. Ez után lebontjuk a régi elosztót és felszereljük az új elosztó táblát. Célszerű rendezetten a vezetékek kifésülésével bekötni a nulla és védővezetőket. Ha a multiméterünket bekötjük (szakadás vizsgáló funkcióba) a nulla és a védővezető sínjére, akkor a műszerünk azonnal jelez, ha a két vezeték össze van kötve. Jelzés esetén sajnos ki kell keresni a hiba okát, mert különben le fog verni a fi relé.

Az EPH vezetéket a védővezető sínjére kötjük rá. Majd ezek után felszereljük a fi relét és kismegszakítókat. A vezetéket gondosan bekötjük. A fi relé előtt a bejövő nulla vezetőt összekötjük a védővezetővel. A befejezéskor a csavarokat még egyszer húzzuk utána. Az elvégzett munkánkat többször ellenőrizzük, le mielőtt a feszültséget vissza kapcsoljuk. Különös tekintettel az érintésvédelmi szempontokra is ügyeljünk.

Hasznos, ha célműszerrel is leellenőrzünk mindent, mert ez jelenthet csak megnyugtatást, hogy minden rendben van. Ha mindent rendben találunk, csak akkor kapcsoljunk vissza egyenként az áramköröket, amit szintén ellenőrzés követ. Az elmenő áramköröket a kismegszakítóknál jelölni kell, hogy követhető legyen a villamos hálózat.

 

Ne feledjük a szükséges azonosítások és ellenőrzések kivételével a munka csak feszültségmentes állapotban végezhető. A feladatot kizárólag csak szakképzett villanyszerelő végezheti el.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek