Korábban már írtam cikket a „védővezető nélküli érintésvédelmi módok”-ról, ahol szerepel a törpe feszültség is. A szakmában régóta ismert fogalom, mely a III.év. osztályba tartozott. Ez visszanyúlik az MSZ 172 szabvány időszakára.

Az MSZ 1600/1 szabvány fogalmilag meghatározza a törpefeszültség fogalmát, amely szerint váltakozó áram esetén 50 V, egyenáram esetén 120 V.

Az MSZ 171/1 szabvány tovább csoportosította a III.év. osztályba tartozó gyártmányokat.

III. A év. o. váltóáram esetén 50 V, egyenáram esetén 120V maximum

III. B év. o. váltóáram esetén 25 V egyenáram esetén 60 V maximum

III. C év. o. váltóáram esetén 12 V egyenáram esetén 30 V maximum

A 172/1 szabvány a törpefeszültség vonatkozásában beszélt az üzemi és érintésvédelmi törpefeszültségről. Az érintésvédelmi törpefeszültséget nem volt szabad földelni, vagyis más rendszerektől teljesen el volt szigetelve.

Eddig tartott a szakmai történelem, ezt követte az európai szabványok megjelenése.

Nézzük az MSZ EN 61140:2003 szabványt. Áramütés elleni védelem. Villamos szerkezetekre és a villamos szerkezetekre vonatkozó közös szempontok.

Alapfogalmaknál a következőket írja le: 

Törpefeszültség (ELV) előírt vonatkozó feszültséghatárt nem meghaladó, bármilyen értékű feszültség. III: év osztály itt is van szerepeltetve.

Két részre bontja:

  • SELV rendszer olyan villamos rendszer, amelyben nem léphet fel az ELV értéket meghaladó feszültség normál állapot mellett továbbá egyetlen hiba állapotra, beleértve más áramkörök földzárlatának esetét is. Nincs megengedve a testek szándékos földeléshez való csatlakoztatása. Védőelválasztást alkalmaz.
  • PELV rendszer olyan villamos rendszer, amelyben nem léphet fel az ELV értéket meghaladó feszültség normál állapotban, továbbá egyetlen hiba állapotra, más áramkörök földzárlatának kivételével. Lehet földelt az áramkör, de hiba esetén rákerülhet a primer áramkör potenciálja.

Nézzük az MSZ EN 2364 szabvány törpefeszültségre vonatkozó előírásait.

Három csoportba sorolja:

  • SELV biztonsági érintésvédelmi törpefeszültség, mely minden esetben földeletlen.
  • PELV biztonsági érintésvédelmi törpefeszültség, ahol az áramkör és a test is lehet földelt.
  • FELV nem biztonsági üzemi törpefeszültség, ahol nincs meg a biztonsági elválasztás a kisfeszültségű áthatolás ellen.

Az MSZ  HD 60364 szabvány is foglalkozik a törpefeszültséggel, jelenleg ezt a szabvány sorozatot kell érvényesnek tekinteni.

MSZ HD 60364 4-41:2007 szabvány FELV esetén a primer oldalnak védőfedést, burkolást ír elő. Hibavédelemre pedig a primer oldal védővezetőjével való összekötést írja elő. A szabvány részletesen foglalkozik a SELV és PELV védelmi módoknál az alap és hibavédelemmel is.

Akit érdekel annak érdemes a szabvány idevonatkozó részeit elolvasni. Egy baleset során bele kellett olvasni a szabványba. Számomra az volt a meglepő, hogy a szabvány PELV és FELV esetén megengedi a primer oldal védővezetőjével való összekötést. A balesetnél a dugaszoló védőérintkezőjére 230 voltos hálózat fázisa került. A tápegység szekunder negatív oldala össze volt kötve a primer oldal földelő vezetőjével. Így a hiba folytán a balesetes a szekunder oldalt érintve áramütést szenvedett. Az áramútja így közvetlenül a tápegységen keresztül a szekunder csatlakozójáig folytonos volt az ember tökéletes földpotenciáljáig. Az ilyen jellegű balesetek elkerülése érdekében a szabvány ezen részét érdemes lenne újra gondolni az alkotóknak, ha jól értelmezem a szabvány ezen részét. Úgy gondolom ezeknél a mozgatható tápegységeknél csak SELV védelem alkalmazása volna biztonságos.

Végezetül megjegyzem a szabványok gyakorlati elolvasása során szakmailag végig gondolva lehet sajnos ellentmondásokat is találni.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek