Az előző cikk folytatása az épületvillamossági tervezés témájával kapcsolatosan, ami villanyszerelői és megrendelői szempontokat figyelembe vételével íródót.

Árazatlan költségvetés készítünk akkor, ha egy munkára több vállalkozástól kérünk árajánlatot. Ennek több módja is van az elkészítésnek a gyakorlatban.

Az első módszer ha megfelelő szakmai kapacitással rendelkezünk, akkor mi magunk készítjük el. Ez a legjobb megoldás, mert a mi igényünk kerül megfogalmazásra a költségvetésben. További előnye, hogy minden vállalkozás ezt a költségvetést kapja meg. Ami könnyítést jelent a vállalkozásoknak, és egyben mindenki ugyanarra fogja adni az árajánlatot. Vagyis így könnyen összehasonlíthatók az árajánlatok és így a piaci verseny fog érvényesülni.

másik módszer az épületvillamossági tervező készíti el az árazatlan költségvetést. Itt viszont kérni kell a tervezőtől, hogy a mi igényünknek megfelelő árazatlan költségvetést készítsen el. Vagyis ne anyagjegyzéket állítson össze a tervező. Célszerű az igényeket úgy meghatározni, hogy az egyes szakmai részek elhatárolódnak.

Például egy családi ház esetében, a mért és méretlen erősáramú villamos hálózat külön bontása. Mert nagyon sok esetben külön – külön kivitelező végzi ezt a feladatot, vagy éppen egy részszámla lesz a méretlen hálózat. A mért erősáramú hálózaton belül még lehet külön bontani a fűtőkábel, EIB specifikus részek villanyszerelését.

A gyengeáramú villamos hálózat szerelése is adott esetben külön szerelő csoportokat érinthet.

  • a riasztó rendszer
  • antenna rendszer
  • telefon rendszer
  • számítógép rendszer
  • hangtechnikai rendszer

is külön egységeket képezhet.

Ha a kezdetektől áttekinthetőnek szeretnénk látni az épületvillamossági kivitelezést, akkor a költségvetéseket is célszerű ily módon megbonthatóan elkészíteni.

A harmadik módszer nem a legtisztességesebb, amikor egy kivitelező által beadott árajánlatot használunk fel. Ennek a költségvetésnek a hibái végigkísérik az összes ajánlatot. Erre volt már példa, amikor a saját költségvetésemet láttam meg az egyik ismerős vállalkozásnak oda adva, ahol az árak nem szerepeltek.  

Negyedik módszer a tervezői anyagkiírást adjuk a kivitelezőknek oda. Ennek a hibája, hogy nem mindig fedi le a megvalósíthatósági állapotot. Ennek folytán minden kivitelező más – más műszaki tartalommal fogja adni az árajánlatot. Ami a megrendelőnek nehéz feladatot fog adni a kiválasztásnál.

Az előzőek alapján látszik, hogy nem könnyű feladat elkészíteni az árazatlan és árazott költségvetést. Higgyük el az építkezés előtt nagyon fontos a jól elkészített költségvetés. Mert ez jó alapja lehet a munkák elvégzésének is, így a későbbi vitákat el tudjuk kerülni.

A jó költségvetés elkészítésének a feltétele a nagyon jó szakmai felkészültség.

Nem lehet komoly és megalapozott árajánlat ahol négyzetméterre vagy éppen kiállásokra adják az árajánlatot.

Ez adott esetben az utólagos vitákra adhat lehetőséget. Vitás esetekben a szakértők a tételes felmérés alapján összeállított költségvetéseket fogadják el a gyakorlatban.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek