Az MSZ 10900-1970, MSZ 10900-1970/1M:1986, MSZ 10990:2009 jelzettel jelentek meg. Ez a szabvány a villamos hálózatok és berendezések tűzvédelmi felülvizsgálatának ellenőrzéséről és dokumentálásáról szól. Az első kétjelzetű szabvány az MSZ 1600 –as szabvány szerint szerelt létesítmények vizsgálatával foglalkozik. A vizsgálatot mindig a létesítéskor érvényes szabványoknak megfelelően kell elvégezni.

A felülvizsgálatnak ki kell terjednie azokra a hordozható berendezésekre is, amelyek a felülvizsgálat idején a vizsgált helyiségben találhatók, függetlenül attól, hogy a készülék kinek a tulajdona. Valamint azokra amelyeket az üzem nyilatkozata szerint a technológiából kifolyóan ott rendszeresen használnak, de nem kell ellenőrizni azt, hogy minden itt használatos hordozható berendezés vizsgálatra került-e. Az ellenőrzés eredményéről felülvizsgálati jelentést (minősítő iratot) kell készíteni.

A felülvizsgálati jelentésben (minősítő iratban) fel kell tüntetni:

  • Az ellenőrzés időpontját (kezdetét és végét).
  • A vizsgált létesítmény pontos azonosításra alkalmas megnevezését.
  • A vizsgálat tárgya pontos, egyértelmű megnevezését.
  • Határainak megvonásával a vizsgálat alapját képező szabványokat az évszám feltüntetésével.
  • Ha a vizsgált helyiségek (illetve szabad terek) vagy egyes részei az MSZ 1600-1 szabvány sorozat más szabványának, illetve más szabványok hatálya alá is tartoznak, akkor annak rögzítését, mely részek, mely szabvány hatálya alá tartoznak. Ki állapította ezt meg róluk, és mi volt e megállapítás alapja. (pl. személyes megtekintés, az üzem technológiai leírása, hatósági döntés)
  • A vizsgálatkor elfogadott különféle bizonylatok (érintésvédelmi mérések, robbanás bizonylatok, TMK bizonylatok, stb.) felsorolását.
  • A berendezések e szabvány szerinti minősítését (megfelel, vagy nem felel meg), illetve valamennyi talált hiányosság felsorolását, azok helyének azonosításra alkalmas meghatározásával, lehetőleg e szabvány szakaszainak sorrendjében.
  • Összefoglaló minősítő véleményt arról, hogy a berendezés a rendeltetésszerű használatra villamos biztonsági szempontból megfelelő. Továbbá javaslatot kell adni a talált hiányosságok megszüntetésének sürgősségére, illetve veszélyt okozó berendezés rész esetleges ideiglenes szüneteltetésére vagy leállítására.
  • Az ellenőrzést végző személyek olvasható aláírását, szakképzettségét és lakcímét. Ha az ellenőrzést vállalat végzi a vállalat cégszerű aláírását, a vizsgálatot vezető és az abban részt vevő felelős személyek olvasható aláírását és szakképzettségét, a vállalat nevét és telephelyét.
  • A vizsgált berendezés egyvonalas kapcsolási rajzát vagy erre való hivatkozást a tápponttól a fogyasztó berendezésekig (a fogyasztó-berendezés bejelölésével), de a 20 A vagy ennél kisebb névleges áramerősségű túláramvédelem (biztosító kismegszakító) utáni (ezektől a fogyasztó-berendezés felé eső) részek nélkül.
  • A hiányosságokat fel kell tüntetni a jelentésben. Meghatározza a szabvány a szúrópróbaszerű vizsgálatokat százalékosan és helyiségenkénti darabszámot. A gyanúsnak tűnő helyeken el kell végezni a vizsgálatot.

Általános védőintézkedések vizsgálata:

  • A baleset elleni védelem (feliratok, útmutatók, kapcsolási állapot jelölés, vész leállítás, leválasztás, világítás,stb.) vizsgálata.
  • Tűz és robbanásveszély elleni védelem (villamos ívkeletkezés, éghető anyagok villamos berendezések közelében, villamos kötések, alkalmazott berendezések megfelelősége az adott tűzveszélyességi osztálynak, stb.) vizsgálata.
  • Védettségek vizsgálata a környezetnek megfelelően.
  • Túláram védelem vizsgálata az alkalmazott berendezésekre megfelelőnek kell lennie.
  • A feszültségcsökkenés elleni védelem ellenőrzése, villamos gépek, transzformátorok, egyenirányítók, akkumulátorok, kondenzátorok ellenőrzésére is figyelmet kell fordítani.

A szabvány részletezi a világítási berendezések, kapcsoló berendezések, elosztok, műszerek, irányítás technikai berendezések, vezetékek, védőcsövek, vezeték csatornák és tartozékainak ellenőrzését. A szigetelési ellenállás méréses vizsgálatok ide tartoznak e szabvány tekintetében. A szabvány kitér a szakképzettségre is. Példák találhatók a minősítő iratra is.

Ahhoz, hogy tudjuk alkalmazni ezt a szabvány feltétlenül át, kell olvasnunk. Továbbá ismerni kell a kapcsolódó szabványokat is.

Nagyon lényeges a felülvizsgálat során a precíz munkavégzés. A felülvizsgálat során teljes képet kapunk az adott villamos létesítményről. Célszerű minden vizsgálatot először a meglévő dokumentációk áttekintésével kezdeni. Ezt követően a betáplálási oldallal folytatni. A rendszer ismeretében részekre bontjuk a vizsgálatokat. Itt tudni kell az adott terület tűzvédelmi osztályba sorolását és az alkalmazandó szabvány értelmezését a gyakorlatban. Mindent rögzítünk és dokumentálunk. Hasznos ma már a digitális fényképezőgép alkalmazása, mert a kiértékelésnél a minősítő irat összeállításakor visszatudjuk nézni az egészet anélkül, hogy ki kellene menni a helyszínre. Természetesen előfordulhat, hogy a helyszínre vissza kell menni a pontosítás végett. A vizsgálat során előforduló hiányosságokat érdemes rögtön kijavítani, mert akkor nem kerül bele a minősítő iratba. Ha netán maradnak, hibák azt a besorolásnak megfelelően ki kell javítani és a javítás után célszerű dokumentálni, melyet a minősítő irathoz csatolunk.

Az előzőekből látszik, hogy az erősáramú berendezések (tűzvédelmi) felülvizsgálata komoly szakmai feladatot és felelősségteljes munkát jelent. Tehát ennek megfelelően is kell végeznünk a felülvizsgálatot.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek