Sokszor felmerül a kérdés, vajon jól mér-e a villany fogyasztásmérő? Az utóbbi évtizedekben jelentősen megnövekedtek a villamos fogyasztók beépített teljesítménye. Ez azt jelenti, hogy több lett a fogyasztásunk is. Mielőtt azonban a szolgáltatót vádolnánk meg, célszerű körbenézni lakásunkban, hogy milyen fogyasztók is vannak beépítve. Ennek egyik módja, ha táblázatosan felsoroljuk a beépített villamos fogyasztókat a teljesítményükkel, ez általában Wattban van megadva. Ezt összehangoltan a kismegszakítókkal együtt nyilvántartásba vesszük. Ebből tudni fogjuk, melyik kismegszakítóval mi van kapcsolva, mennyi a beépített villamos fogyasztók teljesítménye Wattban. Ennek alapján ki tudjuk számítani az áramfelvételt, vagyis tervezhetővé, átláthatóvá válik a villamos hálózatunk.

A fogyasztásmérő ellenőrzését hitelesen csak jól felszerelt műszerparkkal lehet elvégezni, a szükséges szakmai ismeretek birtokában. A vizsgálatot saját magunk is elvégezhetjük, de ez csak közelítő eredményt fog csak mutatni. Ha saját magunk akarunk vizsgálatot végezni, akkor villanyórából kijövő hálózatra kell csatlakozni.

A többi fogyasztót, kismegszakítókat le kell kapcsolni, mert ellenkező esetben a hálózaton lévő fogyasztók is bekerülnek a vizsgálatba.  Gyakori, hogy az óraszekrényben külön található dugaszoló aljzat, mely külön automatára van kötve. Ez az ideális állapot, mert itt van a villanyóra és a kismegszakítók is. Kereskedelmi forgalomban árulnak dugaszolóaljzatba dugható készüléket, ami KWh-t is mér. (De, néhány ezer forintért kaphatunk felújított indukciós fogyasztás mérőt is. A bekötése már szakértelmet igényel.) Ebbe az aljzatba ismert fogyasztású készüléket csatlakoztatunk. A mérés kezdése előtt írjuk fel az óra állását. Kezdjük a mérést, és a mérés végén hasonlítjuk össze a mérési értékeket. Több mérést célszerű elvégezni és ezek számtani értékével számolunk.

A másik módszernél ugyanúgy lekapcsolunk a hálózatról mindent. Megvárjuk míg a tárcsán lévő jel beáll középre. Kiválasztunk egy ismert nagyobb teljesítményű fix áramfelvételű fogyasztót és ezt csatlakoztatjuk az előzőekben említett (kis műszer nélkül) aljzatba, majd leolvassuk az óra állását, a tizedeseket is felírva. A mérőn találunk egy műszer állandót, ezt is írjuk fel. Ez az érték megmondja, hogy a tárcsának mennyit kell forognia, hogy 1KWh, legyen a fogyasztás. Előzőleg már beállítottuk a tárcsát, úgy hogy a tárcsán a jelölés középen legyen.  Ez lesz a kiindulási alap. Ezután bekapcsoljuk a fogyasztót, és ezzel egy időben számláljuk a megtett tárcsa fordulatokat. A vizsgálat történjen 1 percig, amit stopperórával mérünk. 1 perc után kikapcsoljuk a fogyasztót és leállítjuk a stoppert. Ezen adatokat rögzítjük. A következő lépés szorozzuk meg a megtett tárcsa fordulatot 60-al, ez az érték az 1óra alatt megtett fordulatot jelenti. Ezt az adatot is rögzítjük. Ezt az értéket elosszuk a műszer állandóval. A kijött érték a villanyóra által mért teljesítmény KW-ban, amit előzőleg a hálózatra csatlakoztattunk.

Ezután összehasonlíthatjuk az ismert csatlakoztatott berendezés teljesítményét a fogyasztásmérő óra által mérttel, ha jelentős az eltérés, akkor hibás az óra.

Ha az eltérés negatív irányba van, akkor szolgáltató kárára történik a mérés, ha viszont pozitív irányba tér el, akkor fogyasztó kárára történik a mérés. A mérést többször célszerű elvégezni, hogy minél pontosabb eredményt kapjunk.

Harmadik módszer esetén vegyünk egy ismert fogyasztót alapul. Annak a teljesítmény értékét határozzuk meg KW-ban. Az óra tárcsa állását középre állítjuk. Írjuk fel az óraállását, a tizedes értéket is figyelembe véve. Indítsuk el a terhelést és mérjük az időt órában, ez lehet tört óra rész is. Állítsuk meg a terhelést és a stoppert. Rögzítsük az óra állását, az ismert fogyasztó KW-ban-i értékét szorozzuk a mért idővel órában számolva. A két értéket hasonlítjuk össze. Itt is több mérés eredménye alapján kell kiértékelni.

Időnként nem árt ha villanyszerelővel is átvizsgáltatjuk a hálózatot, olykor előfordul, hogy maga a villamoshálózaton vannak különböző problémák és emiatt növekszik meg a fogyasztás.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek