A korszerű intelligens villanyszereléshez tartozó elosztó szekrények jóval nagyobb helyigénye van, mint a hagyományos villanyszerelésnek. Ezt a tervezéskor figyelembe kell venni, mert nagyobb méreteket jelentenek, a helyigényen kívül az esztétikum is sokat számít a kapcsolószekrény méretei tekintetében. A hagyományos villanyszerelésnél gyakorta egy elosztó táblát építünk be a családi házba, természetesen vannak ettől eltérő esetek is. A korszerű villanyszerelésnél már jellemzően több elosztó tábla beépítése válhat szükségessé, részben a busz vezetékek miatt, részben az erősáramú vezetékek mennyiségének a csökkentése végett. A villanyszerelők jelentős része már nem idegenkedik a korszerű villanyszereléstől. Ennek első feltétele, hogy megismerje a KNX rendszert.

A napi élet során egyre több kihívásnak kell megfelelni, gondolok itt az épületgépészek által megfogalmazott igényékre. A hagyományos villanyszerelésnél relék tömkelegét kell beépíteni, hogy tudjuk teljesíteni az épületgépészeti elvárásokat. Ugyanezt egy busz vezetékre felfűzve, bármilyen változtatást vagy feltételt szoftveresen meg lehet oldani. Lehet, hogy ez villanyszerelő szemmel nézve kicsit ijesztő, de a programozáson kívül mindent meg tud oldani a villanyszerelő a szerelés során. A programozás is elsajátítható, melynek ismeretével még nagyobb betekintést nyerhetünk a rendszer működésébe. Az is járható út, hogy felkérünk valakit akár a tervezőt vagy más személyt a programozásra. Tehát a szerelés nem is olyan ördöngös feladat, amitől meg kellene ijedni. Törekedni kell arra, hogy minél több érzékelési pontot alakítsunk ki a rendszerhez, mert a szabályozás annál finomabb és több feladatot tud megoldani. Így célszerű egy erősáramú tápot és buszvezetéket kiépíteni a lehetséges helyekre, ezzel javítva a komfort igényt. Ez későbbiekben a jelentkező igények műszaki megoldását egyszerűsítheti le. Hisz nem kell majd újból csövezni és vezetékezni.

A villanyszereléssel kapcsolatos egyeztetéseket mindig kellő időben el kell kezdeni, legkésőbb az építész tervrajzok elkészülte után.

Ezután szükséges a villamos igényeket a megrendelővel egyeztetni. Előfordul hogy készül épületvillamossági terv, mely során a szaktervezőknek kell egymással egyeztetni, melyben megfogalmazódnak az építtető igényei. Ha szerencsénk van, akkor egy tökéletes tervet fogunk kapni. Ettől függetlenül jól át kell tanulmányozni az elkészült terveket. Különös gonddal az épületgépészeti vonatkozásokra érdemes odafigyelni. Gyakran előfordul a nem megfelelően leegyeztetett tervek során a villanyszerelés műszaki tartalma nagymértékben változik. Melynek során a villamos terveket ki is dobhatjuk szélsőséges esetben, vagy nagymértékben módosulnak. Ezért mindig először gyűjtsük be az információkat a megrendelőtől. Vagyis kérdezzük meg, hogy mit szeretne megvalósíttatni a villanyszerelés során. Segítsük hasznos ötletekkel és tanácsokkal, mert ez által a megrendelő elképzelései is tisztulni fognak. A villanyszerelési munkák közben célszerű beépíteni az utólagos esetleges igények kielégítésére a műszaki megoldások (tartalékok) lehetőségét. Előre tisztázni kell a különféle tápegységek elhelyezhetőségét.

Egyre több helyen kerülnek előtérbe a Led világítások, így gondot szokott okozni a tápegységek elhelyezése. Az utólagos cserék, javítások miatt hozzá kell férnünk. Nem beszélve arról, hogy hűtésük miatt a kis zárt helyek az élettartamukat rövidítik meg. Sokszor előfordul, hogy villamos elosztó szekrény be van zsúfolva az épületgépészeti helyiségbe. Ennek számtalan hátránya van. Célszerű az épület közép tengelye közelében elhelyezni, mert így a vezeték mennyiség csökkenthető. Erre már az építész tervnél célszerű a figyelmet felhívni. Az érintésvédelem kialakításánál különös figyelmet kell fordítanunk a betonalap földelő kialakítására, a szükséges helyeken való leágazásokra. Ugyanígy az egyen potenciálra hozó ( EPH) hálózat kialakítására.

A túlfeszültség védelem komplett kialakítását kell szem előtt tartani. A rész védelem nem jelent tökéletes védelmet. Ebből is látszik, hogy mennyire komplex szerteágazó feladatot jelent az épület villanyszerelésének a kialakítása. A jól átgondolt villanyszerelésben benne van komfort igények kielégíthetősége, műszaki tartalékok és nem utolsó sorban a vonatkozó szabványok és rendeletek betartásával elvégzett szakszerű munka, minőségi anyagok felhasználásával. Ez természetesen a szolgáltatás árát is megnöveli. Az igénytelen szakszerűtlen munkával az egyharmad alá lehet csökkenti a költségeket, az igényes szakember ezt nem fogja felvállalni.

Első rész:

Hagyományos villanyszerelés és az intelligens épület villanyszerelés családi házaknál

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek