A vasbeton monolit szerkezetek villanyszerelése a gyakorlatban két részre bontható. Ebben a cikkeben a szerelő betonon történő villanyszerelésről ejtenénk néhány szót. A második részben a monolit betonban történő szerelésről lesz szó.

Az építkezési területet először a beton szerkezetet építő építőmunkások veszik igénybe, kezdetnek megépítik a zsalu szerkezetet, mely tartani fogja a beton szerkezetet, amíg a beton meg nem köt. A zsaluzáskor kihagyjuk a betonozásból azokat a helyeket ahol a villanyszerelési csöveket visszük. Erre jó megoldás a kizsaluzás, függőleges csövek elhelyezése vagy hungarocellt rögzítünk le az áttörések helyeinél. A betonozás során, ha jól elkészítjük ezeket a helyeket, akkor nem fognak (nem folyik a beton közé) sérülni. A betonozás és a falazások elkészülte után a szerelő betonon elvégezhetőek a villanyszerelési csövezések. A szerelő betonon kijelöljük az épületvillamossági tervek alapján a csatlakozási pontokat - a megrendelő jóváhagyását célszerű kikérni, mert így az utólagos viták is elkerülhetők lesznek és felmérhetjük az esetleges plusz igényeket.

A szerelőbetonon dolgozó egyéb szakágakkal egyeztetni kell, hogy elkerüljük a felesleges munkavégzést a villanyszerelés során.

A villanyszerelési csöveket a nyomvonalon leterítjük és rögzítjük a betonhoz és a falhoz. A függőleges falon bevéssük a falba a villanyszerelési csöveket és a dobozokat. Használhatunk mélyített szerelvényt vagy kötődobozokat is. A csövek végeit zárjuk le, nehogy törmelék menjen bele, melyek a későbbiekben megnehezíthetik a vezetékek behúzását. A lámpatesteknek egyszerűen lefúrunk a födémen keresztül. A lámpatest vezetékei a felső szint szerelő betonján van vezetve, ami nem szerencsés megoldás, de működik. A villanyszerelési csövek ugyanazok amelyeket a monolitban szerelünk. Ezeknek a villanyszerelési csöveknek kellő mechanikai védelemmel kell hogy rendelkezzenek. A szerelő betonon az elvégzett villanyszerelés után le lesz betonozva, mely elfedi a villanyszerelési csöveket. Későbbiekben erre a beton rétegre kerülnek a különböző burkoló anyagok. Bármelyik szerelést alkalmazzuk, a cél az, hogy csökkentsük az utólagos vésési feladatokat. Nem beszélve arról, hogy bizonyos esetekben már utólag nincs lehetőség vésni, vagy nagyon körülményes. Ilyen lehet a pilléren elhelyezett csatlakozó hely is, mert a pillért statikai okok miatt nem szabad vésni.

Minden esetbe célszerű gondosan megtervezni a beton szerkezeten történő villanyszerelést.

Esetleges tartalékok képzésével a későbbiekben felmerülő extra igények kielégítése könnyebb lehet, hiszen van lehetőség még plusz áramkörök kiépítésére. Természetesen a gondos tervezés nem csak a betonszerkezeteken történő villanyszerelésnél célszerű, hanem minden esetben. Az alapszerelési feladatok minden esetben nagy rombolással járnak.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek