A villamos berendezések tűzvédelmi felülvizsgálatát a 28/2011. (IX. 6.) BM rendelet (Országos Tűzvédelmi Szabályzat) írja elő kötelezően. Az erősáramú berendezések felülvizsgálatát a rendelet XII, fejezete részletezi.

Országos tűzvédelmi szabályzat erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatára vonatkozó előírásai

Ehhez kapcsolódik a 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágakról, munkakörökről, a tűzvédelmi szakvizsgával összefüggő oktatásszervezésről és a tűzvédelmi szakvizsga részletes szabályairól, amely tűzvédelmi szakvizsgát ír elő a felülvizsgálóknak.

Továbbá a tűzvédelmi vizsga hiánya és a villamos berendezések felülvizsgálatának hiánya végett súlyos tűzvédelmi bírság kiszabását a a tűzvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervezetekről, a tűzvédelmi bírságról és a tűzvédelemmel foglalkozók kötelező élet- és baleset biztosításáról.

Néhány példa a rendelet mellékletéből:

Tűzvédelmi vizsgára kötelezett tevékenység érvényes tűzvédelmi vizsga nélküli végzése, közvetlen irányítása esetén 100 000.- Ft/fő. A kötelező időszakos villamos vagy villámvédelmi felülvizsgálat hiánya esetén 100 000.- Ft-tól/rendszer - 1 millió forintig / rendszer.

Az előzőekből látszik a bírság mértéke jelentősen megemelkedett, melyet többször is ki lehet vetni. A bírság befizetése nem mentesít a ptk. és btk. idevonatkozó pontjainak a figyelembevételével a felelősségre vonás alól. Vagyis az erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatát a törvény mindenképpen kikényszeríti. A mai gazdasági körülmények között a tulajdonosoknak (üzemeltetőknek) jelentős anyagi terhet jelentenek ezek a feladatok.

Az EBF felülvizsgálóknak ugyanúgy meg kell küzdeniük a gazdasági körülményekkel.

A felülvizsgálatra fordított helyszíni idő és az irodai munka melynek során elkészülnek a mért értékek alapján a kiértékelések és a jegyzőkönyvek és az egyéb ráfordításoknak is jelentősen növelik a költségeket.

Nem beszélve a szakmai hozzáértést és a nagyfokú felelősség vállalás miatt nem célszerű áron alul elvégezni. A megrendelőknek nagyobb biztonságot és nyugalmat jelenthet a szakmailag jól elvégzett felülvizsgálat, mint az olcsón és szakmailag rosszul végzett felülvizsgálat. A jó szakmai munkának az ára legalább a közép mezőnyben van. A lelkiismeretes munka esetén jobban átvizsgálásra kerül a villamos hálózat, ezáltal több az idő ráfordítás a helyszínen és az irodai munkánál, ami által a hiányosságok jobban ki fognak bukni. Ezáltal az előre gondolkodó tulajdonos tiszta képet kap a létesítménye villamos hálózatáról és kellő időben tud intézkedni.

A kötelező időszakos villamos vagy villámvédelmi felülvizsgálati minősítő iratban feltárt - tűzveszélyes vagy soron kívüli, javítandó jelzéssel ellátott - hibák igazolt megszüntetésének hiánya esetén 50 000.- Ft/ rendszer - 300 000.- Ft/rendszer.

Ha tűzvédelmi felülvizsgálatra van szüksége válasszon minket, mert elfogadható áron megfelelő szakmai szinten végezzük az erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatát az MSZ 10900 és a vonatkozó szabványok valamint az érvényes rendeletek szerint.

Előzze meg a tűzvédelmi bírság kiszabását végeztesse el időben a felülvizsgálatot.

Állunk rendelkezésére kis és nagy létesítmények esetében is.Oda kell figyelni a fázisonként 32 A-nél nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem áramkörök felülvizsgálatára is. Erről sokan megfeledkeznek lakások és társas házak esetén.

A társas házak közös helyiségei és felszálló hálózatai is bele tartoznak a tűzvédelmi felülvizsgálati kötelezettségbe. A felszálló hálózat felfűzési rajzára szükség van, vagy nekünk kell elkészíteni. Ennek a birtokában tudjuk kiértékelni a zárlati áram védelmet. Gyakran előfordul társas házak közös mérőfülkékben, kezelő helyiségekben tele vannak pakolva gyúlékony anyagokkal. Ezen gyúlékony anyagokat el kell távolítani. Nagyobb társas házaknál jellemző, hogy létesítéskori tervezési állapothoz képest megnövekedett a beépített villamos teljesítmény. Ezáltal a fővezeték hálózat alul méretezetté vált.

Az előzőek és a karbantartás hiánya végett több ponton melegedés jön létre, ami egy tűzveszélyforrást jelent. Előfordul, hogy a fővezeték felújítást a gyakorlatban nem az előírásoknak megfelelően bonyolítják le, ami szintén egy veszélyforrást jelent. A tűzvédelmi kapcsoló működőképes megléte fontos a felirattal együtt. Az elosztó berendezések áramköri hova tartozásának a jelölése sok esetben hiányzik. Ezen kívül számtalan hiányosságok szoktak előfordulni még. Az erősáramú berendezések időszakos tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálatok ezen hiányosságokat felderítik, ami alapján a tulajdonosok látókörébe kerülnek az elvégzendő feladatok. Az elvégzendő feladatokat a súlyosságának megfelelően be kell ütemezni. A teljesség igénye nélkül ezen cikkel remélem néhány hasznos információt sikerült közzé tennem. Ami által talán jobban oda figyelnek a tulajdonosok a létesítményeikre villamos biztonságára.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek