Csillagos égbolt kialakításához létezik egy led világítást tartalmazó fényforrás, amibe csatlakoznak az optikai (üvegszálak) kábelek. Természetesen ehhez csatlakozik egy tápegység, ami a 12 voltot biztosítja a lednek.

Mindig felmerül a kérdés, hogy hova helyezzük el a tápegységet. A lényeg, hogy ezen egységeknél biztosítani kell az utólagos hozzáférhetőséget, javítás és csere szempontjából ne kelljen megbontani fixen beépített területeket.

A csillagos égboltot a legkönnyebb gipszkarton vagy fa lapra megépíteni.

Két megoldás közül érdemes választani, az egyik a szabad kezes vázlat rajzok elkészítése. A másik megoldás ha segítségül hívjuk a számítástechnika segítségét, és a kiválasztott ábrát kinyomtatjuk a megfelelő méretben. A kinyomtatott rajzot felragasztjuk a gipszkartonra. A pontokat kifúrjuk megfelelő méretű fúróval, ez általában 1 mm-es. Az optikai szálakat legalább 2cm –rel túlnyúlóan célszerű leszabni és a festés után végleges méretre lehet szabni őket. A szálakat úgy kell méretre vágni, hogy egy kicsit vissza lehessen tolni. Ez azért jó így mert ha sérül az optikai szál, akkor még van lehetőségünk utána húzni.

A gipszkarton felső részén az optikai szálakat rögzíteni kell. A végponton összegyűlő optikai szálakat egyforma hosszúságúra kell vágni, szalaggal szorosan összefogjuk, majd behelyezzük a led világító egységbe. Ez általában tömbszelencéhez hasonlít, a tömbszelencét meghúzva rögzítésre kerülnek az optikai szálak. Az optikai szálak kényesek az éles törésre, mert ilyenkor eltörnek, ami rontja a fényhatást. Ezért ügyeljünk a megfelelő hajlítási szögek használatára az optikai kábelek vezetésekor. A munkaterületen ügyelni kell arra, hogy ne sérüljenek az üvegszálak a végleges helyre történő felszerelésig. Vannak olyan helyzetek, amikor az üvegszálakat a felszerelt gipszkartonra fent szereljük. Ez csak akkor lehetséges, amikor kellő hely áll rendelkezésre a gipszkarton szerkezeten belül a villanyszerelési munkák elvégzésére. A felszerelés előtt az összeállított csillagos égboltot feszültség alá helyezéssel ki kell próbálni. A sérült szálakat, vagy rövidre sikerülteteket célszerű kicserélni. A szerelés után célszerű dokumentálni, fényképezni, hogy évek múlva ne legyen gond a javítással illetve cserével. Ha nem világit a csillagos égbolt, először meg kell győződni róla, hogy a tápegység megkapja-e a 230V feszültséget, majd a szekunder oldalon ki jön-e 12 V.

Csillagos égbolt építése ledes világítás segítségével

A felszerelést követő festés után a szálakat végleges méretűre vágjuk a vágási felület méreteinek változtatásával. Így fénypontok méretei eltérők lesznek. A led meghajtó típusának a kiválasztásával és megfelelő festéssel a kellő hangulatvilágítást lehet megvalósítani.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek