A villanyszerelési munkák technológiái, és a felhasznált anyagok az elmúlt évtizedek során rengeteget változtak. Beszélgetések során az idősebb villanyszerelők mesélik, hogy hogyan szereltek régen villanyt. Ebben a cikkben a régi időkben alkalmazott villanyszerelési megoldásokról lesz szó, mely a fiatalabb villanyszerelő kollégáknak lehet érdekes olvasmány a régi idők villanyszerelői munkájáról. 

Ma a villanyszerelési vésési munkáknál, a nagyfokú gépesítés a jellemző.

Horonymarót porszívóval csatlakoztatva használunk, majd a vésőgéppel kivéssük a kimart részt. A dobozok helyeit dobozhely fúróval fúrjuk ki méretre, véséssel a szükséges korrekciót elvégezzük.

Modern vésőgép

Hogyan is történt a villanyszerelési munka ezen része régen?

Ha elgondolkozunk rajta, hogy ez milyen nehéz munka volt akkoriban. Akkor kiderülne, hogy nem lehetne erre a feladatra találni embert a régi technológiával történő vésésre. A vésés kézi erővel végeztük. Egyik kezünkben a véső, a másik kezünkben a kalapács. A vésőt mindig a megfelelő helyre tartottuk, majd a kaláccsal erős ütéseket mértünk a vésőre. A kalapács súlya 1kg-os -tól az 5 kg-os volt megtalálható, a feladat függvényében. Kereskedelmi forgalomban lehetett kapni vésőket, lapos és hegyes (spicc) vésőket. Ezek gyakorta hamar tönkre mentek, kirózsásodtak. Volt, aki saját maga készítette a vésőket betonvasból. Így nagyobb választék állt a rendelkezésére, mint a kereskedelemben kaphatóak. Ezeket a betonvasból készült vésőket megedzették, ami az élettartamát megnővelte. Ezzel kézi véséssel olykor 40-50 cm-es vasbetonfalakat is átvéstek.

A téglafalak (tömör) átfúrására cső fúrókat használtak. Ezeket különböző méretű csövekből készítették el. A csővégét fűrésszel apró fogakra kifűrészelték, mint a fűrészfogak. A fogakat kifelé hajlították, hogy fúráskor ne szoruljon a furatba. Ezt is hő edzették.

A furás a fúró kör körös mozgatása mellett kalapáccsal történő ütéssel történt.

Ez a technológia nem járt akkora porral, mint ma olykor helytelenül történő fal flexeléssel.

Gondolom, az előbbi sorok olvasása ma már eléggé elrettentőnek tűnhet. A valós igazság sajnos ez volt, amikor a villanyszerelőnek vésési munkákat kellett végeznie villanyszereléskor. Ez volt a mindennapi gyakorlat, és az emberek nem panaszkodtak. Házak sokaságának a szerelése így történt. Jól el lehetett fáradni ebben a munkában.

Volt időszak, amikor nem ismerték a szerelésnél a műanyag tipliket. Ezeken a helyeken fa alátéteket építettek be a fal szerkezetébe, melyet még a kereskedelmi forgalomból is be lehetett szerezni. Vagy maguk állították elő, melyet gipszel rögzítettek.

Egyszerűen be lett építve a falba a fa darab, melybe már könnyedén be lehetett hajtani a facsavart.

Az is előfordult, hogy a facsavarra drótot tekertek rá sok menettel, majd begipszelték a facsavarral együtt. A gipsz megkötése után a facsavar ki és becsavarható volt. Volt, amikor a tartószerkezetet vasból készítették, melybe menetet vágtak.

Sok ilyen és ehhez hasonló leleményes megoldás született akkoriban. Ezek kényszer megoldások voltak. Hiányoztak azok a technológiai megoldások és anyagok, amelyek ma már szerencsére rendelkezésünkre állnak.

Ma örülnünk kell annak, hogy a villanyszerelő szakma rendkívül sokat fejlődött. Hisz még ha el is fáradunk ma a munkában, mégsem olyan fárasztó, mint régen. A munkák során ma is rögtönözünk ötletes megoldásokat, hogy munkánkat egyszerűsítsük. Ezért a fejlődés sosem marad el, a változás folyamatos, míg az ember létezik.

Aki esetleg nem látta még, és érdeklődik a régi idők villanyszerelése íránt. A magazin részben található videótárban megtekinthet, néhány régi időket idéző videót, például, hogyan szerelték össze a ma is használatban lévő panellakásokat. 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE-olja!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek